PE 40 borular, plastik boru modelleri içerisinde yer alan bir ürün çeşididir. Uluslararası standartlar olarak kabul edilen TS EN 12201 – 2+A1 standartlarında üretilir. PE 40 boru olarak adlandırılmasının nedeni ise PE 40 hammaddesi kullanılarak üretilmesidir. Genel olarak yüksek kaliteli boru çeşitleri olması ile ön plana çıkan bir üründür.

PE 40 Borular Neden Kullanılır?

Genellikle suların taşınması amacı ile kullanılan ürünlerdir. Bir alandan başka bir alan su taşıması ya da aktarımı gerçekleştirmek için plastik boru üreticisi tarafından üretilen bu borular kullanılır. Aynı zamanda gıda maddelerini ya da kimyasal ve benzeri şeylerin taşınmasında da PE 40 boru çeşitleri tercih edilebiliyor.

pe40 boru cesitleri

Hangi Alanlarda Kullanılır?

Kullanım alanı son derece geniştir. Her türlü sulama sisteminde ve yer altı/yer üstü su şebekelerinde kullanımı yapılabilir. Plastik boru üreticileri tarafından farklı boyutlarda üretilerek yangın suyu sistemlerinde, içme suyu nakliyesinde, kimyasal ve gıda nakliyesi gibi alanlarda kullanılabiliyor. PE 40 boru çeşitlerinin genel kullanım alanları bu şekildedir.

Özellikleri Nelerdir?

PE 40 boru modellerinin birçok farklı özelliği bulunuyor. Öncelikle darbelere karşı dayanıklı olan ürünlerdir. Bunların yanı sıra esneklik katsayısının yüksek olması da önemli bir özelliğidir. Kullanım alanında kolay bir şekilde monte edilebilir ve pratik bir şekilde kullanılabilir. Plastik boru fabrikası tarafından kullanıcı ihtiyacına göre farklı boyutlarda üretilebilen borulardır.

PE 40 Boruların Avantajları

Kopma uzaması genel olarak %600’den daha fazla oluyor. Yani PE 40 boru modelleri yüksek esneme kabiliyeti ile öne çıkar. Suların hareketinden etkilenmez. Genellikle montaj firesine ihtiyaç olmadan monte edilir. Suda koku ve tat gibi unsurların değişmesine neden olmaz. Kullanım ömrü fazlasıyla uzundur ve yıllarca yüksek performans ile kullanılabilir.

PE 40 Boru Fiyatları Ne Kadar?

Boruların maliyetlerinin genel olarak uygun olduğunu söylemek mümkündür. Müşteri ihtiyacına ve kullanım alanına göre farklı çap ve boyut gereksinimleri olabiliyor. Bu noktada da plastik boru fabrikaları tarafından farklı ebatlarda borular üretiliyor. İhtiyaç duyulan borunun ebatına bağlı olarak fiyatlar değişkenlik gösterir. Bu nedenle de boru talebi ile fiyat teklifi alınmalıdır.