Yer altı sularını kullanmak ya da bu sulardan faydalanmak için sondaj kuyuları açılır. Bu kuyularda ise PVC sondaj boruları kullanılabilir. Günümüzde bu tip boruların kullanımı sondaj uygulamalarında oldukça artmıştır. Gerek verimli olması gerekse ekonomik maliyetli olması ile çelik boruların yerine sondaj işleminde plastik boru sık tercih edilir.

PVC Sondaj Borularının Özellikleri Nelerdir?

Adından da anlaşılacağı üzere PVC hammaddesi kullanılarak üretilir. Üretim işlemleri TS 11794 standartları kapsamında gerçekleştirilir. Genel olarak 4 m uzunluğunda olur. Basınç dayanıklılık kapasitesi ise 100 m ile 300 m olabiliyor. PVC sondaj boruları için çaplar ise Ø 140 – 230 mm arasında değişkenlik gösterir.

pvc sondaj borulari

PVC Sondaj Borularının Çeşitleri Nelerdir?

Boruların farklı çeşitleri vardır. Bu doğrultuda plastik boru üreticisi tarafından iki farklı modelde boru üretimi gerçekleştirilir. Kullanım alanına ve ihtiyaca göre uygun olan PVC sondaj boruları tercih edilir. Kullanıma sunulan modeller kapalı sondaj boruları ve filtreli sondaj boruları olarak ayrılır. Aynı zamanda düz ve süzgeçli şeklinde de bilinirler.

Kapalı (Düz) PVC Sondaj Boruları

Kuyunun mukavemetini artırmak amacı ile çatlakları bulunan ve zayıf kuyularda sık kullanılır. Kuyu içerisinde yabancı maddelerin girmesini önlemek adına da kullanılır. Belirli metrajlar ve belirli aralıklar ile yerleştirilir. Plastik boru üreticileri tarafından sunulan bu borular kuyunun tabanından yüzeye kadar kullanılan ürünlerdir.

Filtreli (Süzgeçli) PVC Sondaj Boruları

Çatlak ve boşluklar bulunan ve çamur kaçağı meydana gelen kuyularda kullanımı yaygındır. Belirli metrajlar ve aralıklar ile yerleştirilerek su giriş kanallarının kontrol edilmesi sağlanır. Plastik boru fabrikası tarafından üretilen bu ürünler sulu seviyelerin karşısına gelecek şekilde kullanılır. Filtreli (süzgeçli) PVC sondaj boruları genel olarak bu özelliklere sahiptir.

pvc sondaj borulari4PVC Sondaj Borusu Kullanmanın Getirdiği Avantajlar

Kullanım alanında kolay uygulanabilen ve monte edilebilen borulardır. Plastik boru fabrikaları aracılığıyla kullanıma sunulan ürünler hem hafif hem de dayanıklıdır. Çürüme ve korozyon gibi durumlara karşı dirençlidir. PVC sondaj boruları uzun kullanım ömrüne sahiptir ve yıllarca kullanılabilir. Aynı zamanda ihtiyaç olması durumunda ek parça ya da materyal temini kolaydır.